Bosch Common-Rail (CR) Sistem

Bosch ilk common rail sistemini 1997'de tanıttı. Sistem, adını tüm silindirlere yakıt tedarik eden ortak yüksek basınç haznesinden (common rail) almıştır. Klasik dizel enjeksiyon sistemlerinde yakıt basıncının her enjeksiyon için ayrı ayrı üretilmesi gerekmektedir. Ancak, common rail sisteminde basınç üretimi ve enjeksiyon ayrılmıştır, yani, enjeksiyon için gerekli yakıt her zaman istenen basınçta bulunmaktadır.

Common rail sistemleri modüler bir tasarıma sahiptir. Her sistem bir yüksek basınç pompası, enjektörler, ortak bir püskürtme hattı ve bir elektronik kumanda biriminden oluşur.

Çalışma modu

Klasik dizel enjeksiyon sistemlerinde yakıt basıncının her enjeksiyon için ayrı ayrı olarak üretilmesi gerekmektedir. Ancak, common rail sisteminde basınç üretimi ve enjeksiyon ayrılmıştır, yani, enjeksiyon için gerekli yakıt her zaman istenen basınçta bulunmaktadır. Basınç üretimi yüksek basınç pompasında gerçekleştirilir. Pompa yakıtı sıkıştırır ve bir yüksek basınç borusuyla hattın içine gönderir, bu hat ise tüm enjektörler için bir ortak yüksek basınç haznesi olarak görev yapar, böylece "common rail" (ortak hat) adını alır. Yakıt buradan bağımsız enjektörlere dağıtılır, bunlar da yakıtı silindirin yanma odacığına enjekte eder.

Geniş çözüm aralığı

Bosch mikro araçlardan ağır lüks limuzinlere kadar tüm araç modelleri için ortak püskürtme sistemleri sunmaktadır. Yüksek basınç pompaları 1.100 bar ile 2.200 bar arasındaki basınçlarda çalışır. Bağımsız pompalara sahip sistemler de mevcuttur (tak çalıştır pompalar) Enjektörler ya solenoid valf ya da Piezo teknolojisi kullanır.

Avantajları

  • Son derece kısa mesafeler ve çoklu enjeksiyon nedeniyle temiz ve yüksek verimlilikte yakıt enjeksiyonu
  • Yüksek motor gücü ve düşük tüketim ve emisyonlarla sorunsuz çalışma
  • Modüler tasarımı nedeniyle tüm araç modellerinde kullanılabilir